Jezus.pl
  • Home
  • Ewangelia
  • Kurs biblijny
  • Audio
  • Ebooki
  • O nas
  • Kontakt

Czytelnia

Dlaczego nikomu nie mówiłam?

15/5/2019

 
Obraz

Dlaczego ofiary wykorzystywania seksualnego często tak długo milczą? Czemu natychmiast nie mówią innym o tym, co się wydarzyło? Niezależnie od tego, czy do wykorzystania dochodzi w dzieciństwie, czy w wieku dorosłym, czy sprawcą jest duchowny, szef, trener czy opiekun, sposoby manipulacji sprawców i przyczyny milczenia ofiar są podobne. O tym właśnie jest ten artykuł: o milczeniu ofiar. 

​​Przez lata niczego z tym nie zrobiłam. Przez lata cierpiałam z powodu traumatycznych wspomnień. Przez lata wiedziałam, że to było złe. Przez lata wiedziałam, że moje milczenie pozwala, aby grzech trwał nadal. W każdej sferze życia byłam nieszczęśliwa. Jako dziecko, pełna rozpaczy, zastanawiałam się, w jaki sposób mogę się zabić. Kilka dekad później, gdy wpadłam w tę samą pułapkę, miałam na komputerze folder z notatkami na temat samobójstwa, gotowymi do użycia.

Doświadczyłam wykorzystywania i przemocy seksualnej jako dziecko i jako osoba dorosła. Przez dziesięciolecia byłam zdezorientowana i załamana; moje doświadczenia wykorzystywania seksualnego ukształtowały moje życie. Tylko dzięki opiece Boga i wieloletniemu wsparciu zdolnego, wykształconego i pobożnego doradcy teraz mogę o tym mówić. Nie mówiłam o tym przez wiele lat.

Moja sytuacja może być wyjątkowa, ale nie różni się od innych. Istnieją setki tysięcy osób, które zostały zranione przez przerażający grzech seksualnej perwersji, nadużyć i przemocy. Kilka miesięcy temu, parę lat po tym, jak udało mi się wyrwać z tej sytuacji, w końcu zgłosiłam nadużycie przełożonym, którzy powinni o tym wiedzieć.
Przez lata zakładałam, że ​​nikt mi nie uwierzy, dlatego to, że natychmiast mi uwierzyli, wydawało mi się cudem. Bezzwłocznie podjęli działanie – pełne i zgodne z biblijnymi zasadami. Natychmiast zatroszczyli się o mnie. Chronili mnie.

Pytania i dezorientacja

Wielokrotnie zadawałam sobie pytania: Dlaczego nie mówiłam wcześniej? Dlaczego nie powiedziałam za pierwszym razem, gdy coś się wydarzyło? Dlaczego nie poszłam do kogoś, kto ma władzę nad osobami, które mnie wykorzystały i zaatakowały?

A jeszcze bardziej podstawowe pytanie brzmi: Dlaczego nie krzyczałam, gdy byłam wykorzystywana w zasięgu słuchu innych ludzi? Ciemną nocą to pytanie wciąż ze mnie drwi w zakamarkach mojej duszy.

Nie jestem jedyną ofiarą zadającą te pytania. Także ci, którzy nie znaleźli się w tym pokręconym labiryncie nadużyć, z pewnością muszą zastanawiać się nad tym samym, gdy słyszą takie historie wychodzące na jaw. Ktoś mi kiedyś powiedział: „Dezorientacja to nadużycie”, mając na myśli to, że tworząc zamęt wokół tego, co się wydarzyło, sprawcy kontynuują i utrwalają nadużycie wobec innych.

Ten zamęt nie dotyczy tylko ofiary; rozciąga się nawet na tych, którzy dowiadują się o nadużyciach. Zastanawiają się, jak to było możliwe. Na co dzień sprawca niezwykle rzadko wygląda na kogoś, kto dopuszcza się nadużyć. Niezliczone osoby, w tym te z najbliższego otoczenia sprawcy, przypominają sobie tak wiele chwil, w których okazywał on współczucie, zachowywał się w zupełnie normalny sposób, a nawet był wrażliwy na inne przypadki nadużyć.
Gdy nadużycie wychodzi na jaw, w umysłach mnożą się pytania. Jak ta osoba mogła zrobić to, co jej się zarzuca? A jeśli to prawda, czemu ofiara nie zgłosiła tego szybciej?

Przez wiele lat nie mówiłam o nadużyciach, których doświadczyłam. Ale teraz chcę odrzucić zamęt i zdemaskować autora kłamstw. Chcę, aby inni, którzy przez to przeszli, zostali uwolnieni przez prawdę, tak jak ja.

Częste powody

Gdy zastanawiałam się nad własną sytuacją i rozmawiałam z innymi ofiarami, zauważyłam, że osoby, które były wykorzystywane lub doświadczyły napaści seksualnej, często myślą w podobny sposób. Myśli te nie tylko ranią ofiary, ale także sprawiają, że nadużycia nie są ujawniane:
​
  • Pomyślą, że chciałam, aby tak się stało, albo nikt mi nie uwierzy. Sprawcy potrafią manipulować. Zręcznie rozpoznają podatne osoby, wykorzystują je, a następnie wpajają im swoją wersję prawdy. Nawet gdy serce ofiary krzyczy o tym, co się naprawdę wydarzyło, głos sprawcy, brzmiący w jej uszach, jest silniejszy. Przekonuje ofiarę, że nikt nigdy nie uwierzy w to, że nie była niemoralną, grzeszną, chętną uczestniczką tego, co się stało; jeśli w ogóle ktoś uwierzy, że cokolwiek miało miejsce.
  • Tak naprawdę to moja wina. Sprawcy często przybierają rolę ofiary. Nie chcieli tego robić, ale w osobie, którą wykorzystali, było coś, co popchnęło ich do tego. Nie mogli nic na to poradzić. Podatnym osobom – zwłaszcza tym, które już wcześniej były w jakiś sposób wykorzystane – wydaje się to szczególnie wiarygodne. Bardzo myląca jest także sytuacja, w której ofiara wie, że powiedziała „nie” lub sprzeciwiała się w inny sposób, a jednak jest przekonana, że ​​w rzeczywistości to ona spowodowała to, co się wydarzyło.
  • Ale tak naprawdę on nie jest taki zły. Sprawcy są niekiedy zarówno złoczyńcami, jak i bohaterami. Ktoś może molestować seksualnie jakąś osobę, a jednocześnie okazywać jej ogromną troskę w innych dziedzinach. To w żaden sposób nie pomniejsza ani nie minimalizuje okropności i grzeszności danego czynu oraz odpowiedzialności prawnej związanej z nadużyciem lub atakiem seksualnym, ale przyczynia się do tego, że zdezorientowana ofiara może tego nie zgłaszać. Sprzeczne działania sprawcy sprawiają, że ofiara zastanowia się, czy sytuacja naprawdę jest tak zła, jak się wydaje.
  • Nie chcę skrzywdzić jego rodziny. Sprawcy nadużyć zazwyczaj nie żyją w izolacji. Mają rodzinę. Często żonę i dzieci. Może wnuki. Ponieważ ofiary najczęściej znają sprawcę, nierzadko znają też jego rodzinę i nawet jest im ona bliska. A niemożliwe jest, by zgłoszenie nadużycia lub ataku seksualnego nie wpłynęło niszcząco na rodzinę sprawcy. Właśnie to przez długi czas bardzo mnie powstrzymało i także dlatego ten artykuł jest anonimowy. Nie chcę sprawiać dodatkowego bólu tym, którzy także są ofiarami w tej sytuacji – których światy również zostały wywrócone do góry nogami. Zasługują na współczucie, spokój oraz łaskę.

Kochać w prawdzie

Jak – w świetle tego wszystkiego – powinni zareagować chrześcijańscy przyjaciele, członkowie rodziny i przywódcy, gdy ofiara zgłosi nadużycie? To, co było dla mnie najbardziej pomocne, jest również bardzo proste: „przykro mi” i „wierzę ci”. Te słowa, wypowiedziane z przekonaniem oraz troską, pomogły mi stawić czoła kłamstwom i wprowadziły mnie na drogę do pełni życia, której Chrystus pragnął dla nas od zawsze.

Jeśli masz za sobą doświadczenie przemocy seksualnej w przeszłości, zachęcam cię do kontaktu z doradcą lub zaufanym przyjacielem i podzielenia się swoimi doświadczeniami. Jeśli obecnie doświadczasz przemocy, zachęcam cię nie tylko do dzielenia się tym z doradcą lub przyjacielem, ale także do natychmiastowego udania się na policję.
​
Jeśli jesteś przyjacielem osoby, która ujawniła to, że została wykorzystana, módl się za nią, pokaż, że jest ci przykro z powodu tego, co ją spotkało, że jej wierzysz, a następnie pozwól jej decydować, czym się podzieli i jak to zrobi. A gdy się modlicie, módlcie się także za sprawcę i jego rodzinę, aby oni również mogli doświadczyć pełni Chrystusa w swoich okolicznościach. Naturalną konsekwencją przemocy seksualnej jest destrukcja, ale służymy Bogu, który jest ponadnaturalny i który mimo nawet najbardziej mrocznych doświadczeń, może uzdrowić tych, którzy zostali zranieni.
 
Wykorzystano za zgodą The Gospel Coalition

    Kategorie

    Wszystkie
    ABORCJA
    ATEIZM
    AUDIO
    BIBLIA
    BÓG
    CHRZEŚCIJAŃSTWO
    CIERPIENIE
    CZAS
    CZŁOWIEK
    DO POBRANIA
    DUCH ŚWIĘTY
    DZIAŁANIE BOGA
    DZIECI
    EBOOK
    EWANGELIA
    GRAFIKA
    GRZECH
    HISTORIA
    HOMOSEKSUALIZM
    INSPIRACJA
    JEZUS
    KOŚCIÓŁ
    LĘK
    MISJA
    MODLITWA
    MUZYKA
    NAUKA I WIARA
    NOWE NARODZENIE
    POLECANE
    POTĘPIENIE
    PRAWDA
    PRZEMOC
    PRZYSZŁOŚĆ
    REINKARNACJA
    RELIGIE
    RODZINA
    SEKS
    ŚMIERĆ
    ŚWIADECTWO
    WĄTPLIWOŚCI
    WAŻNE PYTANIA
    WIDEO
    WOLNOŚĆ
    ZBAWIENIE
    ZMARTWYCHWSTANIE
    ŻYCIE WIARĄ

© LOGOS MEDIA​
Polityka prywatności

  • Home
  • Ewangelia
  • Kurs biblijny
  • Audio
  • Ebooki
  • O nas
  • Kontakt